Polski English Russian


Jedyna 3-składnikowa skuteczna ochrona przeciw pchłom i kleszczom

Skuteczna ochrona przed pasożytami jest bardzo ważna zarówno dla zwierząt jak i dla ich właścicieli. Poprzez stosowanie środków biobójczych i odstraszających insekty możemy zapobiec wielu chorobom, alergiom skórnym i bolesnym ukąszeniom.
Sabunol to seria preparatów przeciwkleszczowych i przeciwpchelnych ciesząca się dużym uznaniem na rynku.Warto wybrać Sabunol ponieważ:

  • produkty z tej serii stanowią wyjątkowo skuteczną ochronę przeciwko insektom: kleszczom i pchłom, a w przypadku preparatu Ixoder – również komarom
  • dzięki różnorodnym formom produktów każdy właściciel psa czy kota może wybrać idealny preparat, dostosowany do potrzeb swojego pupila

Musisz to wiedzieć!


Czy wiesz o nich wszystko?

Kleszcze

Kleszcze to zwierzęta zaliczane do gromady pajęczaków, klasyfikowane jako pasożyty. Do tej pory na świecie wyróżniono kilkaset rodzajów kleszczy! W Polsce występuje ich około 20 gatunków. Najpopularniejszymi z nich to: kleszcz pospolity oraz łąkowy. Długość ciała kleszczy wynosi od ułamków milimetra do 30 mm (większość nie przekracza 15 mm). Ukąszenie przez kleszcze jest zwykle bezbolesne, dlatego tak trudno zauważyć moment przyczepienia się pasożyta do skóry. Należy jednak pamiętać, że kleszcze przenoszą niebezpieczne choroby pasożytnicze i powodują zakażenia.

Początek aktywności kleszczy przypada na przełom marca i kwietnia i trwa, aż do przełomu października i listopada. Najbardziej aktywne są jednak w okresie maj-czerwiec, akurat wtedy, kiedy w lasach trwa tzw. sezon jagodowy. Drugi szczyt w roku przypada na wrzesień – październik, czyli tzw. sezon grzybowy.

Gdzie występują?

Kleszcze spotkać można zarówno na terenach miejskich, jak i wiejskich. Ze względu na swoje naturalne środowisko najczęściej występują na terenach zalesionych, ale również w parkach czy na trawnikach z dużym nasadzeniem krzewów. Na terenie Polski spotkać je można właściwie wszędzie, choć częstotliwość ich występowania jest zróżnicowana i zależy od regionu. W Polsce terenami najczęstszego występowania kleszczy są przede wszystkim województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie oraz mazowieckie.


Choroby odkleszczowe

Kleszcze stanowią coraz większe zagrożenie dla zdrowia i życia naszych czworonożnych przyjaciół. Kiedyś kojarzone jedynie z lasem lub wakacjami na wsi, obecnie coraz częściej kryją się w trawnikach miejskich parków.

Poznaj choroby odkleszczowe, które mogą zagrażać zdrowiu twojego czworonoga:

Obecnie, już co 3-ci kleszcz jest nosicielem boreliozy, a nawet 5% jest zarażonych więcej niż jednym patogenem.

Borelioza
Dotyczy zarówno ludzi, jak i zwierząt. Obecnie szacuje się, że w Polsce występuje od 25% do 60% kleszczy, które są nosicielami tej choroby. Borelioza jest chorobą bardzo podstępną i ciężko ją zdiagnozować. Pierwsze objawy pojawiają się często dopiero po 2-5 miesiącach. Zazwyczaj są to: apatia, gorączka, brak apetytu, kulenie i niedowłady kończyn, a niekiedy nawet padaczka, zapalenie nerek oraz porażenia nerwów. Pierwszym objawem choroby jest rumień pojawiający się w miejscu ukąszenia, często trudny do wykrycia u czworonogów ze względu na gęstą sierść.

Zapobiegaj!

Aby nie dopuścić do zakażenia którąkolwiek z wymienionych wyżej chorób należy przede wszystkim uniemożliwić atak kleszcza na naszego czworonoga.

W naszej ofercie znajduje się szereg preparatów przeciwko kleszczom oraz innym owadom kłującym. Są to obroże, płyny oraz spraye, których podstawowym zadaniem jest odstraszanie insektów poprzez rozprowadzenie substancji czynnej na sierści czworonoga.

Czy wiesz, że pchły...

Pchły

Pchły to małe, nie posiadające zdolności lotu owady, które żywią się krwią. Powinny być widoczne gołym okiem, ale jeżeli Twój pies ma ciemną sierść, to być może łatwiej będzie je zauważyć bezpośrednio na skórze.

Są niezwykle dokuczliwe i trudne do wytępienia. Pchły żyją zarówno zimą, jak i latem, a ciepły dom jest świetnym środowiskiem do tego, by się rozmnażały i atakowały domowe zwierzęta. Powodują one nie tylko bolesne ukąszenia, ale także mogą przenosić niektóre choroby. Inwazja pcheł jest denerwująca, ale można ją zwalczyć, a przy niewielkim wysiłku można ją leczyć i zapobiegać.

Choroby związane z inwazją pcheł

Pchły to pasożyty żywiące się krwią, potrafiące uprzykrzyć życie zwierząt domowych i ich właścicieli. Nie tylko z powodu szybkości rozmnażania się i trudności z ich wytępieniem. Pasożyty te mogą także powodować problemy ze zdrowiem naszych czworonogów, m. in:
• intensywne swędzenie i drapanie, które może doprowadzić do utraty sierści.
• alergiczne pchle zapalenie skóry: bardzo powszechną i nieprzyjemną chorobę skóry związaną z uczuleniem na ślinę pcheł (zdiagnozować ją może lekarz weterynarii).
• tasiemczycę: w Polsce szacuje się, że choroba ta występuje u 10% - 50% psów i 50% - 70% kotów. Rozpoznanie i likwidacja tasiemca u zwierząt jest problematyczna i przeprowadza się ją przy użyciu odpowiedniej dawki właściwego leku w porozumieniu z lekarzem weterynarii.
• anemię – u szczeniaków i kociąt.

Reaguj natychmiast

Aby uchronić psa czy kota przed atakiem pcheł trzeba często odkurzać miejsca, w których zwierzę leży, śpi, czy je, ale również samochód, jeśli nim podróżuje. Odkurzanie usuwa niedojrzałe postaci pcheł, takie jak larwy, jaja i poczwarki. Systematycznie też należy prać psie czy kocie posłanie, najlepiej w gorącej wodzie. Niezbędny jest także dobry środek na pchły, zarówno ten zapobiegający przyniesieniu pasożytów do domu, jak i ten działający bezpośrednio na nie.

W naszej ofercie znajdują się środki, które skutecznie zwalczają i zapobiegają ponownej inwazji pcheł, a jednocześnie są przyjazne dla zwierząt.

Więcej porad ekspertów
Więcej